Hadas városrész
A „Hadas” az élő és megújuló matyó népművészet színhelye.
A mezőkövesdi Hadas városrész apró telkeivel, szabálytalanul kanyargó utcákkal, meszelt falú, nádtetős parasztházaival 150-200 év távlatából idézi fel az egykori mezővárosi életformát.
A hagyományos paraszti életmód és díszítőművészet természetesen nemcsak a szépen hímzett textileken nyilvánul meg, hanem a népi építészet és lakásberendezés egyéb elemein is. A „Hadas” elnevezést tulajdonnévként kapta ez a településrész. A szó a nagycsaládot is jelentő „had” szóból ered, ezek a nagycsaládok, ha csak lehetett egymás melletti telkeken építkezve, egymással szoros kapcsolatot tartva alkották a hagyománytisztelő, zárt közösséget. A leghíresebb matyó „mintaíró” asszony, Kisjankó Bori szülőháza köré rendeződött alkotóházakban a Matyó Népművészeti Egyesület tagjai végzik tárgyalkotó tevékenységüket, szívesen bemutatva a betérőknek a mesterségüket és megvásárolható alkotásaikat. Néhányan közülük gyermekek, de akár felnőttek részére is rendszeresen tartanak bejelentkezés alapján műhelyfoglalkozásokat, ahol egy-egy alkotás elkészítésén keresztül tanulhatják meg a résztvevők a mesterség alapfogásait. Tavasztól őszig állandó nyitva tartással működnek a műhelyek. A téli időszakban és bemutató iránti igény esetén szükséges telefonon egyeztetni.
Látogatható alkotóházaink:
Bútorfestő és hímző alkotóház – Kisjankó Bori utca 8-10.
Kovács Szabolcs tel.: 0036203679698, Kovács Szabolcsné tel.: 0049500288
A mezőkövesdi asztalosmesterek egyik legjelesebb dinasztiájának tagja Kovács Szabolcs, a Népművészet Mestere. Korszerű használati tárgyain a matyó hagyományokat viszi tovább. A régi díszítőstílus jellemzője a vörös alapozás, melyre széles fekete hullámos és tört vonalú márványszerű csíkozás kerül, valamint a fehér, bordó, kék, sárga, zöld színárnyalataival festett apró virágokból és levelekből komponált csokrok, koszorúk, füzérek. Mindkét parasztház kézzel festett bútorokkal van berendezve. A hímzőház matyó motívumokkal hímzett lakástextíliák bemutatóháza is egyben.
Mézeskalácsos Ház – Kisjankó Bori utca 6.
Kiss Zoltán Péterné tel.: 0036702300138
A 150 éves ház a matyók életéről mesél. A háromosztatú elrendezés - tisztaszoba, konyha, kamra - hűen követi a régi építészeti jelleget. A bútorok, berendezési tárgyak és textilek részben családi hagyaték részei, és a Matyó múzeum gyűjteményéből származik. Ebben a tájházban bemutatásra kerülő mesterség: a mézeskalácsosság. Ez ugyan nem jellegzetesen matyó, de a népi kultúra fontos része. A mézes süteménysütés közel 400 éves múltra tekint vissza, s ma is kuriózum a látogatók számára. A ház adottságai lehetővé teszik kisebb-nagyobb létszámú csoportok számára a mézeskalács készítés, a díszítés fortélyainak kipróbálását Kiss Zoltánné Pető Anna Népi Iparművész irányításával. Ehhez előre történő bejelentkezés szükséges.
Mirtusz Fejdíszkészítő Műhely – Kisjankó Bori utca 3.
Sápi Jánosné tel.: 0036706468053
Népi Művészetek Háza - Kisjankó Bori utca 5.
Iroda tel.: 003649411686
A terület szívében található egyesületünk székháza a Népi Művészetek Háza, mely kis közösségeink otthona, a megújuló népművészeti tevékenységek szellemi műhelye.
2002 óta itt tevékenykednek néptáncos és kézműves csoportjaink, itt folyik a rendezvények, képzések, pályázatok, vendégszereplések előkészítése, szervezése.
Turisztikai szolgáltatásként matyó népviseletbe öltözést és fotózást kínálunk az érdeklődőknek.
Gari Margit Emlékház és Zeneház- Mogyoró köz 6.
Keszi Jenőné tel.: 0036709461269
Gari Takács Margit, a nagy mesemondó, adatközlő egykori lakóháza. Napjainkban népzenei hangszerek gyűjteménye és hímző alkotóház található benne.
Fazekas műhely - Kisjankó Bori utca 38.
Fehér Tibor tel.: 0036703194397
A Hadas városrészben Fehér Tibor Népi Iparművész elsőként kezdte meg kézműves tevékenységét az egykori parasztházban. Azóta sok követőre talált kezdeményezése. Az épület XIX. századi nádfedeles lakóház, védett műemlék. 1982-től működő fazekasműhely. Hagyományos háromosztatú - szoba, konyha/pitvar, kamra - parasztház. A szobában a mester munkáiból kiállítás látható. Az egykori konyhában működik a korong, a kamra raktárként szolgál. A műhelyben a Közép-Tiszavidék ismert edénytípusai - Miska kancsók, madaras butellák, szilkék tányérok stb.- készülnek. A látogatók megtekinthetik az edénykészítés munkafolyamatait (korongozás, festés, égetés).
Játékkészítő, szövő és tűzzománcos ház - Kisjankó Bori utca 9.
Lukácsné Lengyel Erzsébet tel.: 0036202622731
Festőművész és szövő alkotóház – Kisjankó Bori utca 30.
Laczkó Pető Mihály és Tábori Aranka tel.: 003649311081
Mezőkövesd egyik legrégebbi, 1817-ben készült, eredeti formájában helyreállított épülete.
A több éven át tartó felújítási munkáknak köszönhető, hogy építészeti értékeink fokozott védelme érdekében 1999-ben műemlékké nyilvánították. A hagyományos beosztású házat a kőből faragott ablakkeretek, a rendkívül ősi, "szabadkéményes" pitvar, valamint (a kamra alatti) boltíves pince különleges építészeti értékké teszik.
Az alkotóházként és bemutatóházként is hasznosított épületben a tulajdonosok mellett az Életfa Alkotóközösség munkáiból látható válogatás. A fonott díszek, kisebb-nagyobb szőttesek mellett rajzok, grafikai lapok, különböző nyomatok, akril-, akvarell és olajfestmények is megtekinthetők. Az oktató- és nevelőmunkában, művészeti, "múzeumi órák" során is jól alkalmazhatók a hely sajátos adottságai, népi építészetünk máig föllelhető értékei.