
Hirek, Események
30. évforduló
A rendszerváltozást követően Berecz Lászlóné Zsuzsa kezdeményezésére a mezőkövesdi folklór együttesek vezetői és aktív tagjai civil szervezetté szerveződtek. 1991. február 15-én az alapító közgyűlésen 17 magánszemély gondolta úgy, hogy bőven akad lehetőség és feladat egy szakmai közösségben való tevékenykedésre.
Az előzmények nélküli kezdeti lépések megtétele után szinte évről évre folyamatos fejlődést generáltunk el az egyesületen belül, mely hatást gyakorolt Mezőkövesd város, Matyóföld és az ország kulturális életére egyaránt. A művészeti csoportok működtetése, folklór rendezvények szervezése mellett egyre nagyobb hangsúlyt kapott a kézművességgel összefüggő tevékenység. Megalakítottuk a Kézműves kört, a Borsóka hímzőkört, a Varróműhelyt, a matyó hímzésről könyvet és elektronikus tananyagot adtunk ki, megalapítottuk a Százrózsás Hímzőpályázatot, a Kortárs népi iparművészeti gyűjteményt. Gyökeresen megújítottuk a város egyik legnagyobb rendezvényét a Matyóföldi Folklórfesztivált, kezdeményeztük és néhány esetben önállóan megvalósítottuk a Matyó Rózsa Ünnepét, létrehoztuk a Matyóföldi Folkhétvége eseményt. Saját tulajdonú intézményünk, a Népi Művészetek Háza egy 21. századi közművelődési intézmény, mely helyet ad a kis közösségek mellett az ügyviteli munkának, a képzéseknek, kisebb rendezvényeknek is.
A felsoroltak mellett a legkiemelkedőbb sikernek tartjuk, hogy kezdeményezésünkre, az elkészített beadványunk és munkánk alapján a "Matyó népművészet" 2010-ben a Szellemi Kulturális Örökség Nemzeti jegyzékére, 2012-ben az UNESCO Reprezentatív listájára, 2013-ban a Hungarikumok Gyűjteményébe került.
A nehézségek, a folyamatos kockázatvállalás ellenére csodás 30 évünk volt. Reméljük, hogy eredményeink garanciát, lehetőséget, inspirációt jelentenek majd a jövő nemzedék számára.